20.01.2021

Recyklace ve stínu byznysu aneb jako konzum zabíjí planetu (1.část)

Separování domácího odpadu, sbírání v přírodě či na nelegálních skládkách se postupně stává trendem. Povědomí o odpadech a rizicích však stále nestačí. Asi vás zklameme, pokud jste si mysleli, že aktivní přístup při třídění a sběru odpadu, zejména toho z plastů, povede k zásadnímu zlepšení aktuální situace. Časovaná bomba, kterou by měla zastavit recyklace, vyžaduje mnohem komplexnější řešení. V horizontu pár let je proto otázkou, kdo bude v cíli dříve: člověk nebo příroda?

Proces recyklace jak ho neznáte

Zamysleli jste se někdy nad tím, co se děje s polypropylenovým (PP) kelímkem od jogurtu po jeho zkonzumování? V zařízení na využití materiálů se spolu s ostatním tříděným odpadem vyhodí na třídicí pás.Zatímco u některých typů materiálů je třídění relativně jednoduché, u jiných je separování o něco náročnější. Kovy se snadno třídí pomocí magnetů, kartony nebo papír jsou lehčí než zbývající odpad, takže jejich stroj dokáže odlišit.

Náročnější je to se sklem, plastem a nemagnetickými kovy. Na jejich rozlišení se používají optické skenery, využívající ventilátory nebo tzv. balistický separátor. Proces se opakuje, dokud na pásu nezůstanou už jen samotné plasty. V tomto okamžiku se to však začíná komplikovat. Jelikož se vyhozené plasty odlišují různými velikostmi a tvary, optická jednotka se snaží jednotlivé komodity rozlišit. Všechno se jí však nepodaří, proto se zbytek ve finále třídí ručně. Vytříděný plastový odpad se následně lisuje do balíků a odváží do recyklačních závodů.

V recyklačních závodech se plasty v závislosti na jejich tvrdosti mechanickyupravují drcením, řezáním, stříháním nebo mletím. Aby se takto upravené plasty zbavili silného znečištění, je třeba je "vyprat". Následně se suší a později roztaví. V granulovací stroji se z této hmoty získává granulát různého tvaru, který představuje polotovar pro výrobu nových výrobků.

Zálohování PET lahví

Náročnost třídění a zpracování plastů se postupně stala důvodem k nutnosti zálohování PET (polyetylenových) lahví. Ve většině států USA si lidé na depozity za plastové láhve zvykli. V ČR ročně vznikne 1,2 milionu tun obalových odpadů. 250 tisíc tun z nich jsou plastové obalové odpady a z toho část - asi 51 tisíc tun - jsou PET obaly.

"Iniciativa Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu se prostřednictvím zapojených podniků a institucí snaží nabídnout lidem možnost vzdát se jednorázových obalů a nádobí. #dostbyloplastu si tak můžete říct i vy, ať už chcete spotřebu jednorázových obalů snížit u vás doma, v práci nebo v obci, nebo být jednou ze zodpovědných firem, které budou ostatní ke snižování jednorázových plastů a obalů přímo motivovat svým přístupem."

Přesto je však nemožné potlačit negativní vliv plastů na životní prostředí. Globální recyklační průmysl se pomalu ale jistě stává spirálou smrti. Proč? Sleduj nás i nadále. V dalším blogu ti představíme podstatu problému, to jak se plasty dělí a co se s nimi děje po roztřídění.


Zdroje :

https://www.mzp.cz

www.greelane.com

www.mariuspedersen.sk

https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/SS/directdoc.aspx?filename=q%3A%2FG%2FTBTN17%2FCHN1211.pdf&Open=True

https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/FE_Browse/FE_B_009.aspx?TopLevel=8318#/

https://www.dakotavalleyrecycling.org/other-residential-recycling/330-how-a-materials-recovery-facilities-works

https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/2020/09/11/897692090/how-big-oil-misled-the-public-into-believing-plastic-would-be-recycled

https://bottledwater.org/rpet-facts/

https://www.ft.com/content/360e2524-d71a-11e8-a854-33d6f82e62f8

https://www.businessinsider.com/plastic-eating-super-enzyme-recycles-plastic-bottles-2020-10

1