29.09.2020

Dejte své technice druhou šanci: 5 tipů, jak využít vyřazený počítač

Svět technologií postupuje mílovými kroky. Než se stihnete skamarádit s novým modelem notebooku či stolního počítače, na trhu je další "revoluční" novinka. Vývoj je nezastavitelný, potřeba držení kroku s ním nepřekonatelná a modely stále dostupnější.

Na jedné straně skvělou zprávu zastiňuje problém vyřazené elektroniky, která stále neřekla své poslední slovo. I méně výkonný, ale stále funkční hardware vám ale poslouží, pokud mu věnujete trochu pozornosti. Bez nutnosti měnit základní desku stačí nejednou například změnit pevný disk, rozšířit RAM či GPU a počítač poslouží i na jiné činnosti.

     

  1. Darujte ho na vzdělávací či medicínsky – výzkumné účely

Nevěřili byste, kolik lidí potěší fungující počítač, který zrovna nepatří mezi nejnovější technologické vychytávky. Pokud se ho rozhodnete zpeněžit přes bazar nebo jej darujete méně náročným uživatelům a školám, získáte kromě dobrého pocitu i kousek prostoru ve vašem příbytku. Existuje množství projektů, které vyzývají lidi k věnování nevyužité kapacity svých počítačů – například pro výzkumné účely. Software běží na pozadí, i když děláte jiné věci, případně stroj nevyužijete. Pomáhá tak najít léky na nemoci jako rakovina, Parkinsonova choroba či chřipka. Jedním z takových projektů je i iniciativa Folding@Home, která aktuálně pomáhá výzkumníkům z celého světa v boji proti COVID-19.

  1. Dětská hračka

Dejte zelenou přirozené zvědavosti svých ratolestí a vychutnejte si pohled na jejich radost z nepoznaného. I starý nebo vyřazený počítač se může pod vaším dohledem přeměnit na zajímavou dětskou hračku, která rozvíjí fantazii, jemnou motoriku i logiku. Zájem, s nímž budou nefunkční stroj možná i rozebírat na součástky, vzbudí jen málokterá moderní hračka. Setkání s komponenty této mašiny navíc udělá i z dohlížejícího dospěláka zaníceného technika, který si také rád osvěží znalosti z hodin informatiky. Pokud je počítač, naopak, plně funkční, děti se hravou formou seznámí se základními programy či vzdělávacími aplikacemi. 

  1. Vytvořte si záložní úložiště nebo server

Dostatek paměti na pevném disku nepoužívaného počítače dokážete využít i jako záložní úložiště připojené k síti. Network-attached storage, známý pod zkratkou NAS, využijete v rámci domácí sítě na zálohování fotek i videí, ale i v menší firmě na sdílení dokumentů. Vše, co k takovému řešení potřebujete, jesoftware nahrazující operační systém. Ten zároveň umožňuje ovládání počítače jako domácího úložiště, a kromě jednoduché instalace nabízí i verzi zdarma. Síťové úložiště však není jedinou alternativou využití vyřazeného počítače. S jeho pomocí si můžete vytvořit i server, který vám poslouží při hře s více hráči, či tzv. GIT server, pokud potřebujete spolupracovat s více programátory. Víte, že si z něj můžete udělat i webový server, který využijete pro hosting svého blogu nebo celé web stránky? Možností je mnoho, stačí se zamyslet nad svou potřebou a do realizace zapojit svůj vyřazený počítač.

  1. Experimentujte

Jistě znáte pocit, když se vám do rukou dostane nový kousek techniky, jehož používání ve vás vzbuzuje respekt. Právě vyřazené stroje nabízejí možnost zkoumání a experimentování, kterým byste se na novějším modelu raději vyhnuli. Starší počítač vám ale otevře nové obzory a rozšíří vaše IT znalosti. Myslíte si, že je váš počítač vhodný už jen na zahození? Zkuste se nejprve inspirovat technickými experty. a v pohodlí svého domova zkonstruovat jedinečné vynálezy. Funkční díly víte i nadále používat a využít tak starší počítač na 100%.

  1. Nefunkční počítač recyklujte

V případě, že vám doma zůstanou zbylé nepotřebné díly nebo je-li váš starý počítač odborníkem uznán jako plně nefunkční, je třeba ho důkladně recyklovat.Elektronika obsahuje mnohé vzácné kovy jako olovo, kadmium, měď, stříbro, zlato či palladium. Nepatří proto do přírody, ani do komunálního odpadu. Správné zlikvidovat staré počítače se přitom dá několika způsoby. Při koupi nového počítače můžete svůj starý stroj předat přímo na prodejně a už téměř v každém městě najdete i sběrný dvůr, který bezplatně přebírá elektroodpad.

1