23.10.2021

Poctivá renovace #3: stav baterie

Renovované notebooky se stávají stále preferovanější alternativou při výběru techniky. Aby zůstaly věrné své pověsti prémiového stroje za zlomek původní ceny, je namístě prověřit si každý detail, který ovlivňuje jejich životnost i samotný uživatelský komfort. O důležitosti technického a vizuálního stavu i lokalizace klávesnice do rodného jazyka jsme se zmínili v předchozích částech série "Poctivá renovace". Ve třetí části vám přiblížíme svět baterií notebooků a také aspekty, na které se z pohledu baterie vyplatí zaměřit při koupi renovovaného laptopu.

Když se řekne výdrž baterie

Zamysleli jste se někdy nad tím, čemu říkáme výdrž baterie? Jde o souhru tří ukazatelů, které bychom při koupi nového i renovovaného notebooku měly zohlednit. Shrneme tím očekávání a předejde se případnému zklamání z nevhodně zvoleného parametru laptopu. Když se řekne kapacita baterie , je třeba podívat se nejen na velikost úhlopříčky laptopu, ale také na počet článků samotné baterie. Platí zde totiž jednoduché pravidlo: čím více článků, tím větší kapacita. Výdrž baterie však determinuje i výbava laptopu , například typ procesoru či grafické karty. Výkonná herní grafika nebo extra výkonný procesor totiž dokáží snížit výdrž baterie dokonce o 30 až 40%. Výdrž baterie závisí v neposlední řadě i od náročnosti použití . Při práci v kancelářských aplikacích nebo při sledování filmů je výdrž opět delší než při hraní her. Baterie se časem a používáním přirozeně opotřebovává. Čím je laptop starší, tím hůře je na tom i jeho baterie. Časté nabíjení, dobíjení na 100%, vybíjení prakticky až "na nulu", ale i nabíjení při velkém zatížení počítače, například v podmínkách velmi vysokých teplot, způsobují její rychlejší degradaci.

Co očekávat od baterie v renovovaném notebooku?

Je zřejmé, že baterie v renovovaném notebooku bude mít o něco menší kapacitu ve srovnání s novým, dosud nepoužívaným strojem. Jak však běžný spotřebitel ve skutečnosti zjistí, v jaké kondici se baterie renovovaného laptopu nachází? Výhodou byznys modelů notebooků je také možnost ověřit si stav baterie, který ukazuje počet nabíjecích cyklů a zbývající kapacitu. Je proto namístě ještě před samotnou koupí počítače ověřit si i stav baterie a nenechat nic náhodě. Ne každý renovátor však holduje takové transparentnosti.

Neoriginální náhrada

Ačkoli výměna baterie není nic složité, v techsavers často raději volíme její ponechání. Přitom by se mohlo zdát, že cílem takového kroku je šetření výdajů. No není tomu tak. Většina z renovovaných laptopů disponuje původní baterií vysoké kvality, jejíž výdrž je často vyšší než u nové neoriginální baterii.

Realita, která nezklame

Ne nadarmo je synonymem notebooku přenosný počítač. A když přenosný, pak funkční, a tedy s dostatečnou šťávou na zvládání potřebných operací i bez připojení do elektrické sítě. Bohužel je běžné koupit si renovovaný notebook s baterií na konci životnosti, se sníženou výdrží. Ne však v techsavers! Součástí procesu renovace je provedení speciálních zátěžových testů, na základě kterých rozdělujeme baterie do jednotlivých tříd. Naši zákazníci si tak při každém nabízeném produktu najdou mimo jiné informaci, s jakou kapacitou baterie mohou počítat a jaká záruka se na ni vztahuje.

NB je označení zcela nové baterie, na níž kapacitu platí záruka 12 měsíců.

VD znamená, že původní baterie je ve velmi dobrém stavu, na úrovni alespoň 90% své kapacity. Na ni se vztahuje záruka 90 dní.

DB značí, že původní baterie je v dobrém stavu, kterému odpovídá minimálně 75% její kapacity. V tomto případě můžete počítat se 60-denní zárukou.

SB je rovněž původní baterie, ovšem dosahuje kapacitu jen kolem 50%. Rovněž se na ni vztahuje záruka 60 dní.

ŠPATNÁ baterie je sice původní, ale nefunkční baterie, na kterou se nevztahuje záruka. V tomto případě je však výrazná cenová úspora. Takový renovovaný stroj je vhodný pro toho, kdo preferuje notebook, zároveň jej však neplánuje používat mimo své kanceláře. Proto mu nedělá problém, pokud ho bude mít permanentně na nabíjení.

Dobrou správou je, že triedy SB a ZLÁ BATÉRIA sa nachádzajú v našej ponuke len minimálne, takmer vôbec. Skôr, než renovovaný notebook opustí priestory techsavers, presvedčíme sa, že všetko, vrátane kapacity batérie funguje tak, ako sme zákazníkovi pri nákupe garantovali. Naše modely v mnohých prípadoch dokonca prekračujú životnosťou batérie garantovaný štandard.

Ať už se rozhodnete pro koupi nového či renovovaného notebooku, máme pro vás dobrou radu na závěr. Některé notebooky, zvláště ty business třídy, nabízejí možnost regulace nabíjení baterie. Nastavte ji proto tak, aby se nabíjení zastavilo na devadesáti procentech. Prodloužíte tím životnost baterie a sobě ušetříte zbytečný stres z jejího rychlého vybíjení v momentě, kdy nemáte nablízku zdroj elektrické energie. A nezapomeňte, že koupí renovované techniky šetříte navíc i životní prostředí a svou peněženku. Stačí si prověřit reputaci prodávajícího a prémiový laptop byznys kategorie vás zaručeně nezklame.

1