12.05.2021

První kroky s novým renovovaným počítačem - část #2: přehrávače hudby a videa

V sérii článků zaměřených na prvotní nastavení vašeho nového renovovaného stroje jsme vám již představili paletu internetových prohlížečů, z nichž každý vyniká odlišnými parametry s ohledem na bezpečnost, rychlost, soukromí a přizpůsobitelnost. Dnes vás zasvětíme do tajů a možností volně dostupných programů pro přehrávání hudby a videa, o kterých jste možná ani netušili.

Pojďte naplno využít potenciál počítače při maximální efektivitě a bezpečnosti. Poznejte užitečné tipy a triky, které vám usnadní práci s aplikacemi pro přehrávání hudby a videa.

 

WinAmp a.k.a. WACUP

Legendární multimediální přehrávač pro osobní počítače s OS Windows a zařízení s Androidem, který je důvěrně známý zejména dnešním třicátníkům, zažil svou největší slávu v druhé polovině 90.let. Jeho historii začali psát studenti utahske univerzity Justin Frankel a Dmitry Boldyrev ze společnosti Nullsoft 21. dubna 1997. WinAmp primárně sloužil ke sdílení MP3 souborů a kromě seznamu skladeb obsahoval i mediální knihovnu či grafickou vizualizaci zvuku. Jeho bonusem bylo i množství skinů, které byly mezi uživateli žádané a tedy můžeme konstatovat, že na svou dobu byl jedinečnou aplikací. Popularita přehrávače kulminovala ve verzích Windows 98 a XP kolem roku 2001, kdy měl přibližně 60 milionů aktivních uživatelů. Proč však o ní dnes už téměř slyšet?

Smutný konec pro aplikaci neznamenaly jen nové, modernější multimediální přehrávače. Pravým důvodem byla série změn ve vlastnické struktuře aplikace, jakož i špatné strategická rozhodnutí. V červnu 1999 ji za zhruba 100 milionů dolarů odkoupila společnost AOL, která však v listopadu 2013 oznámila jeho konec. Největší zlom nastal v roce 2004, kdy se team stojící za aplikací rozhodl opustit společnost. Zbytek příběhu už znáte.

Přestože se vývoj i webové stránky Winamp ukončili, aplikace před třemi lety ohlásila svůj comeback. Ne však jako obyčejný přehrávač hudby na počítači s OS Windows 10 a MacOS,

ale jak aplikace propojující hudební knihovnu, podcasty a streamování služby do jednoho programu ve smartphonu. Sloužit tomu měla jeho verze WinAmp 6.

Proslulý přehrávač však aktuálně není dále vyvíjen ve své původní verzi a kromě nové podoby dostal i nezvyklé jméno. WACUP (z angl. Winamp Community Update Project) charakterizuje znovuzrození Winampu, které si aktuálně můžete vyzkoušet v tzv. Preview verzi.

 

Enormně multiplatformní přehrávač VLC media player

Pokud hledáte bezplatný nástroj pro přehrávání videa, který navíc dokáže pracovat s titulky a podporuje mnohé formáty, VLC media player se v tomto směru profiluje jako ideál. VideoLAN Client spustíte na počítači, Androidu, iPhone, MacBooku či dalších unixových systémech. Nabízí podporu datových formátů videa, zvuku, DVD, digitálních satelitních i televizních kanálů, jakož i živé video v unicast či multicast režimu v síti IPv4 i IPv6. Počínaje verzí 3.0.0 podporuje přehrávání videí až v 8K či HDR rozlišení, samozřejmostí je i podpora 360 ° videí a 3D audia. S výjimkou Real Video podporuje prakticky všechny audio a video kodeky.

Toto nenáročné řešení je vyvíjeno jako tzv. open-source, jehož zdrojový kód je volně k dispozici. Navíc si s videi poradí i na slabších PC. Jistě vás potěší i absence reklamy či odesílání uživatelských dat. Cenou za nízké systémové nároky je však jednoduchý vzhled programu. Vedle mnoha plusů mu to ale s přehledem dokážeme odpustit.

Víte, na co všechno ho kromě přehrávání hudby či videí můžete využít? Možností je nepočítaně. A přestože jsou některé z nich úsměvné, nedá nám nezmínit jejich.

 • Zrychlení a zpomalení přehrávání videí ocení nejen studenti, jejichž výklad tříhodinové přednášky nudí. Pomocí kláves "+" a "-" můžete zrychlit či zpomalit přehrávání videa.
 • Pokud vás naopak ve fádní přednášce konečně něco zaujme a rádi byste zachytili snímek z přehrávaného videa, vzpomeňte si na klávesovou zkratku Shift + S.
 • VLC však videa nejen přehrává. Dokáže je i překonvertovat z jednoho formátu do druhého. Tuto funkci oceníte, pokud si chcete video přehrát na smartphonu, případně potřebujete specifický formát.
 • A co tak stáhnout si oblíbené video z YouTube, na které se rádi podíváte i když zrovna nejste připojeni k Wi-Fi? S VLC většinou žádný problém! Abychom však byli objektivní, je na místě přiznat, že ne každé video se podaří úspěšně stáhnout. Každopádně, stojí to za vyzkoušení.
 • V neposlední řadě vyzdvihujeme automatické vypnutí počítače po skončení přehrávání. Sejde se vám v případě, že rádi posloucháte hudbu či se díváte film před tím, než usnete.

 

Sleduj, stahuj a streamuj na YouTube

Jednou z nejsledovanějších stránek a aplikací současnosti je bezpochyby YouTube. Přestože se lidé po celém světě denně podívají na stovky milionů hodin videí, jen zlomek uživatelů zná a využívá všechny jeho možnosti.

 • Hodilo by se vám GIF-ko vystřižené z části oblíbeného videa? Vepsáním "gif" do URL odkazu videa budete přesměrováni na stránku gifyoutube.com. Následně si vyberete úsek, ze kterého chcete udělat animovaný obrázek.
 • Vyhledat si můžete i stránky vašeho oblíbeného umělce napsáním "# + jméno umělce" do vyhledávacího řádku.
 • Pomocí bezplatného doplňku Musixmatch pro prohlížeč Chrome se můžete dopracovat i k textům vašich oblíbených skladeb.
 • Pokud vás ruší automatické přehrávání dalších videí, stačí použít malý přepínač "autoplay" v pravém horním rohu při nabídce videí.
 • Chcete sdílet video od určitého místa? Pravým tlačítkem klikněte na video a zkopírujte webovou adresu videa s aktuální pozicí přehrávání.
 • YouTube myslí i na bezpečnost, proto vytvořil aplikaci jménem Youtube Kids. Na něm se nachází obsah vhodný pro malého diváka.
 • YouTube video si jednoduše můžete transformovat na MP3 formát. Kromě zmíněného VLC přehrávače existuje řada jiných stránek, například Peggo.
 • V zájmu ohlídání svého soukromí si v nastaveních zaškrtněte políčka, které znemožní ostatním vidět vaše odběry či oblíbená videa.
 • Jak jste na tom s používáním klávesových zkratek? Hodí se vám v případě, že například nebudete mít po ruce myš. Stisknutím klávesy "K" zastavíte či spustíte přehrávání, "J" vás vrátí o 10 sekund vzad a "L" posune o 10 sekund vpřed. A pokud si rychle chcete vypnout zvuk, stiskněte "M".
 • Praktickým doplňkem je i funkce miniprehrávače pro počítače. Ta umožňuje sledovat video i během procházení jiného obsahu na YouTube či webu.

Nedá nám opomenout ani dvě nejčastěji kladené otázky: jak stahovat videa a vypnout otravné reklamy?

Stáhnout si video z YouTube umožňuje více stránek. Nejjednodušším řešením je web savefrom.net, u kterého stačí do vyhledávacího pole vložit odkaz videa. Reklam se zas můžete zbavit buď předplacenou verzí YouTube nebo stažením doplňku Adblock pre YouTube v případě využívání prohlížeče Chrome.Autorská práva vs. svět torrentu

Zřejmě jste se již setkali s pojmem BitTorrent, respektive Torrent. Tento internetový protokol funguje na bázi peer-to-peer (P2P). Jde tedy o peer-to-peer pro rychlé stahování velkých objemů dat mezi libovolným počtem lidí, označovaných jako swarn. Čím více uživatelů daný soubor stahuje, tím rychleji samotný download probíhá.

Když je řeč o torrentech, setkat se můžete i s pojmy seeder, čili uživatel vlastnící kopii stahovaného souboru a leecher, který ji stahuje. Po stažení celé kopie souboru se leecher stává automaticky Seeder. Aby se stahování mohlo vůbec uskutečnit, musí existovat minimálně jeden seeder. Také zde platí jednoduchý ekvivalent: čím více seederů, tím spolehlivější soubor. Pozor tedy na ty s malým počtem seederů. Mohou totiž obsahovat viry i nevhodný obsah. Zapomenout bychom neměli ani na pojem peer. Slouží k označení všech uživatelů torrentu, nezávisle na tom, zda soubory stahují nebo zveřejňují.

Po stažení kopie torrent souboru do počítače si spustíte následné stahování v BitTorrent programu. V něm si nastavíte, kam se má soubor stáhnout. Jelikož se však většinou stahují filmy, hudba či hry, komunitní stránky jsou častokrát rušeny asociacemi a organizacemi chránícími autorská práva. Na druhé straně se některé studia rozhodli vydávat svou hudbu či hry právě přes takové stránky. Jednou z nejpopulárnějších Torrent stránek je The Pirate Bay, která se řadí do stovky nejnavštěvovanějších stránek světa.
ZDROJE:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Winamp 

https://techbox.dennikn.sk/legendarny-winamp-skoncil-po-sestnastich-rokoch/ 

https://touchit.sk/winamp-je-spat-vola-sa-ale-wacup/333056 

https://touchit.sk/legendarny-winamp-je-spat/192662 

https://vosveteit.sk/winamp-legenda-ktora-sa-stratila-v-modernom-svete-co-sa-stalo-s-tymto-popularnym-hudobnym-prehravacom/ 

https://sk.wikipedia.org/wiki/VLC_media_player

https://www.mojwindows.sk/2016/07/5-skvelych-no-neprilis-znamych-funkcii-vlc/

https://softmania.sk/magazin/najlepsie-multimedialne-prehravace-pre-vas-pocitac

https://support.google.com/youtube/answer/9162927?hl=sk

https://www.interez.sk/20-trikov-pre-pozeranie-videi-na-youtube-o-ktorych-ste-doteraz-nevedeli/

https://techbox.dennikn.sk/temy/co-je-to-torrent-carovne-slovicko-pre-stahovanie-velkych-suborov/
1