31.03.2021

CZ : První kroky s novým renovovaným počítačem - část # 1: internetové prohlížeče

Jako správní techsaveři jsme si pro vás připravili sérii článků zaměřených na prvotní nastavení vašeho nového renovovaného notebooku nebo počítače. Dozvíte se, jak si vybrat internetový prohlížeč pro vaše potřeby či jaké volně dostupné programy potřebujete na přehrávání hudby a videa. Zasvětíme vás do světa efektivity v rámci základních administrativních činností a v neposlední řadě se podíváme na bezpečnost vašeho renovovaného zařízení. Pomůže vám to využít potenciál počítače při maximální efektivitě a bezpečnosti.

 

V první části se dozvíte, jak si přenést historii, hesla, záložky a rozšíření z předchozího zařízení do nového renovovaného počítače.

 

Bezpečnost, rychlost, soukromí a přizpůsobitelnost: Souboj internetových prohlížečů

 

Každý z nás má při surfování po internetu jiné potřeby. Měl by proto měl zvážit výhody jednotlivých prohlížečů. Otázka totiž nezní "který prohlížeč je nejlepší", ale "který mi bude nejvíce vyhovovat." Co byste tedy měli při výběru internetového prohlížeče zohlednit?

Někteří z nás upřednostňují rychlost, jiní maximální možnou bezpečnost. A pak jsou mezi námi i tací, pro které je anonymita posvátná a nechtějí po sobě na internetu zanechat žádnou stopu. Není však vyloučeno ani to, že upřednostníte prohlížeč, který se vám dokonale přizpůsobí a intuitivním způsobem vám pomůže při prohlížení. Zapomínat přitom netřeba ani na schopnost integrace prohlížečů do smartphonů či použitelnost napříč několika zařízeními. Představme si klady a zápory nejznámějších a nejpoužívanějších internetových prohlížečů.

 

Google Chrome:

Google Chrome je celosvětově nejpoužívanějším internetovým prohlížečem, který využívá zhruba 63% návštěvníků internetu. Jeho dominanci podporuje několik silných argumentů. Mezi silné stránky Google Chrome patří bezpečnost, rychlost a rozsáhlá přizpůsobitelnost koncovému uživateli. Užitečnou funkcí z pohledu bezpečnosti je správce hesel. Oceníte ho při práci s internetem na více zařízeních, ale také v případě kontroly zneužití hesel. Kromě nich se napříč vašimi zařízeními synchronizují i další údaje, díky čemuž budete mít svou "historii" neustále k dispozici.

K oblíbenosti prohlížeče Google Chrome však přispívá i komfort a přizpůsobitelnost uživatelského prostředí. To umocňuje i široká nabídka funkčních rozšíření prohlížeče, které z něj umí udělat multifunkční nástroj, nemluvě o propojenosti s ostatním službami od Google.

Stinnou stránkou tohoto prohlížeče jsou jeho vysoké nároky na RAM-ku při paralelním prohlížení většího počtu oken. V případě její absence může docházet k celkovému zpomalení zařízení.

Další kontroverzní stránkou je míra ochrany soukromí. Chrome patří mezi největší sběratele údajů o vašem chování na internetu. Tato informace není sama o sobě negativem, nakolik může být užitečná například při zobrazování relevantních výsledků vyhledávání a reklamy. Každopádně je dobré mít ji při prohlížení na paměti.

 

Komu bude vyhovovat Google Chrome?

Chrome bude vyhovovat jak příležitostnému, tak pravidelnému uživateli internetu, který očekává komplexní ekosystém služeb a funkcí. Nevadí mu relevantní cílené reklamy, ani vyšší nároky na RAM. Rád pracuje a surfuje na více zařízeních tak, že když na jednom skončí, plynule může pokračovat na druhém bez potřeby dodatečných nastavení a párování profilů.

 

 

Mozilla Firefox:

Moderní, svižný, zaměřený na ochranu soukromí. Tak by se dal v jednoduchosti popsat internetový prohlížeč Mozilla Firefox. K jeho přednostem patří bezpečnost a rychlost, srovnatelná s Google Chrome. Firefox navíc disponuje vyladěnou optimalizací, která se projeví především na strojích s modernějšími procesory. Ke zpomalení vašeho zařízení by nemělo docházet v takové míře jako u Chrome.

Z pohledu bezpečnosti a ochrany soukromí je Firefox přísnější. Automaticky blokuje cookies třetích stran a upozorní Vás, že vstupujete na web s rizikem úniku informací. Výhodou je takové funkce Lockwise, která umožňuje generovat a spravovat složité hesla na více zařízeních pod jedním tzv. meta-heslem.

Pokud se podíváme na uživatelské rozhraní, i Mozilla nabízí rozšíření. Jejich nabídka je však ve srovnání s Chrome mnohem menší. Jedním ze zajímavých rozšíření je Multi-Account Containers, které umožňuje přihlásit se na web pod více účty v samostatných oknech. Firefox však nenabízí takovou funkční bohatost a komfort ekosystému služeb jako Google.

Pokud to tedy shrneme, Firefox je rychlý prohlížeč, který respektuje vaše soukromí. Výsledný dojem z procházení, pokud jde o komfort a přizpůsobitelnost, však nemusí být takový pozitivní jako v případě Google Chrome.

 

Komu bude vyhovovat Mozilla Firefox?

Firefox bude vyhovovat uživatelům, kteří mají vysoké nároky na rychlost a bezpečnost. Zároveň jim však nevadí užší nabídka funkčních rozšíření.

 
Opera:

I Opera patří mezi prohlížeče postavené na jádře Chromium. Díky tomu má mnoho společného s Google Chrome. Opera má však mnohé funkce, které jsou v případě Chrome dostupné jako rozšíření, automaticky zabudované. Opera samozřejmě rovněž nabízí možnost přidávat rozšíření, přičemž jejich nabídka je vskutku bohatá.

Opera je ideální možností pro rychlé prohlížení. Mimo jiné umožňuje rychlé uložení stránky, takže se k ní později budete moci snadno vrátit. Asi největší předností Opery v porovnání s ostatními volně dostupnými internetovými prohlížeči je zabudovaná VPN. Přispívá k bezpečnému prohlížení.

K dalším výhodám můžeme zařadit její rychlost a relativně nízké nároky na RAM. Argumentem pro její výběr je i vestavěný blokovač reklam a sledovacích nástrojů, jakož i ochrana před nechtěným těžením kryptoměn. Opera zároveň nabízí i možnost rychlého propojení aplikací Twitter, Apple Music, Spotify či YouTube Music, ale i vyladěnou mobilní aplikaci.

 

Komu bude vyhovovat Opera?

Opera je ideálním prohlížečem pro lidi, kteří dbají o bezpečnost a soukromí na internetu a zároveň očekávají rychlý prohlížeč plný funkčních rozšíření.

 

 

Microsoft Edge:

Microsoft Edge je přednastaveným internetovým prohlížečem na zařízeních s operačním systémem Windows, který se vyznačuje vysokou rychlostí. Díky softwarovému jádru Chromium, používanému u většiny prohlížečů, je kompatibilní i s rozšířením dostupnými pro Google Chrome. Uživatelsky přívětivé je i nastavení bezpečnosti a soukromí. Na výběr vám nabídne tři módy: základní, vyvážený a přísný. Jejich volbou určíte rozsah povolení i blokaci sledovacích nástrojů třetích stran. Uživatelé ocení i čtecí mód, který vás při čtení nebude rozptylovat jiným obsahem.

Za zmínku stojí i mobilní aplikace Microsoft Edge, díky které si umíte pohodlně užít propracované funkce prohlížení na různých zařízeních. Podobně jako v případě Google Chrome, i zde může při prohlížení většího množství karet docházet ke zpomalení zařízení.

 

Komu bude vyhovovat Microsoft Edge?

Microsoft Edge bude vyhovovat lidem, kteří mají rádi přizpůsobitelnost prohlížeče i soukromí. Ocení ho i ti, kteří na internetu hodně čtou a vyhovuje jim kompatibilita a propojenost prohlížeče mobilní a desktopové verze.

 

Tor:

Největší míru anonymity na internetu dosáhnete díky prohlížeči jménem Tor. Díky softwaru "the onion router", který virtuálně usměrňuje vaši návštěvnost přes množství anonymních serverů, se vás snaží udělat neviditelným. Nepočítejte však se 100% -ní anonymitou. Pro maximální míru soukromí je třeba používat Tor s dodatečnou VPN službou. Vysoká míra anonymity však na druhé straně přináší i daň v podobně snížené rychlosti prohlížení či omezené míře přizpůsobitelnosti prohlížeče. Ztížený může být i přístup na některé weby, které Tor intencionálne limitují.

 

Komu bude vyhovovat Tor?

Tor je určen lidem, pro které je jejich soukromí na internetu alfou a omegou. Nevadí jim přitom snížena míra komfortu, přizpůsobitelnosti a rozšiřitelné funkčnosti.

 

 

A výhercem je ...

Tak co? Který prohlížeč dokáže nejvíce splnit vaše požadavky? Věříme, že jsme vám pomohli s výběrem toho, který splní vaše očekávání.

Jak se však "bezbolestně" překlopit z používání vašeho starého zařízení na nové renovované zařízení tak, abyste mohli pokračovat tam, kde jste naposledy skončili? Celkem jednoduše. Většina prohlížečů vám to umožní díky vytvořenému účtu. V případě Google chrome je jím například účet Gmail, u ostatních stejně tak pomůže přihlášení pomocí emailové adresy. Pokud tedy budete pokračovat s původním prohlížečem i na vašem novém zařízení, přihlášením se do konta prohlížeče, by se vám mělo zajistit komplexní přenos informací z původního zařízení. V případě volby jiného prohlížeče si v něm nejprve vytvořte účet, zadejte hesla a následně spárujte preferované účty. Prohlížeč si pak už jen nastavte podle své potřeby.

 

Přejeme vám bezpečné a obohacující surfování internetem!

 

 

Zdroje:

https://vosveteit.sk/ktory-internetovy-prehliadac-je-pre-vas-najlepsim-pozrite-si-zakladne-porovnanie-najlepsich-prehliadacov/

https://sharkani.com/2020/01/ktory-internetovy-prehliadac-je-najbezpecnejsi/

https://gs.statcounter.com/

https://www.google.com/chrome/browser-features/

https://www.digitaltrends.com/computing/best-browser-chrome-vs-firefox-vs-safari-vs-edge/

https://www.pcmag.com/picks/chrome-edge-firefox-opera-or-safari-which-browser-is-best1