04.02.2021

Recyklace ve stínu byznysu aneb jako konzum zabíjí planetu (3.část)

Globální fungování recyklačního průmyslu skončilo bez varování. Ze dne na den. Čína zastavila nerentabilní recyklaci jediným dokumentem. Spustila tím celou řadu reakcí, jejichž řešení dodnes není jasné.

Dokument, který všechno změnil

Ke změně globálního recyklačního programu došlo až v roce 2017. Dokument pro Světovou obchodní organizaci (WTO) ze dne 18. července prakticky od základů změnil světový recyklační systém. Na základě něj měla Čína do konce roku 2017 zakázat import 24 druhů pevného odpadu. Mezi jinými i ty z polymerů ethylenu, styrenu, vinylchloridu, glykoltereftalátu – téměř veškerého plastového odpadu. Import se tak snížil o 99,1 %, čímž tento globální průmysl v podstatě skončil.

Jednou z příčin tohoto rozhodnutí byla environmentální zátěž a ohrožení zdraví lidí, třídících tyto materiály. Ani čínské recyklační společnosti nedokázaly jistou část dovezeného odpadu efektivně, a hlavně rentabilně zpracovat. Čína jako celek tak předělávala na zpracování světového odpadu, ačkoli se to nejdříve jevilo jako výhodný kšeft.

Export do třetích zemí se však zcela neskončil. Štafetu přebrala Malajsie, která v letech 2017 a 2018 ztrojnásobila objem importovaného plastového odpadu a převzala tak dosavadní prvenství po Číně. Je však otázkou času, kdy si uvědomí důvody, pro které jí Čína svou pozici přenechala. Environmentální a zdravotní dopady, které import plastového odpadu přináší, z dlouhodobého hlediska převáží přínos krátkodobých zisků.

I přes této exportní alternativě se objem vyvezeného odpadu v USA v letech 2017 a 2018 snížil až o třetinu. Jen málo společností totiž dokázalo MRF balíky rentabilně zpracovat. A tak se celková globální hodnota těchto balíků přesunula z mírně pozitivní do výrazně negativní roviny. S největší pravděpodobností tak skončí ve spalovně nebo na skládce.

Konzum, plast, udržitelnost

Zdá se, že perspektivní recyklace plastového odpadu je prozatím zmařena. Paradoxem však je, že potenciál vlastně ani nikdy neměla. Nedokázala totiž vygenerovat více příjmů než výdajů, takže vlastně ani nikdy nebyla ekonomicky udržitelná. A tak se postupně vracíme zpět do roku 1969. Lidé si začínají uvědomovat, že neexistuje způsob, který by z plastu udělal udržitelnou surovinu. Vědci se sice snaží vyvinout enzym a zapojit ho do chemických procesů, který by plasty rozložil během několika dní. Recyklační problém však není technický, ale ekonomický. A tak existuje jen jedno řešení: buď musí zlevnit cena recyklace, nebo se musí zvýšit cena recyklovaného plastu. Například tím, že spotřebitelé upřednostní produkty z recyklovaného materiálu. Nebo sníží svou spotřebu.

I běžná výpočetní technika má "plastové mouchy"

Upřednostňování nízké ceny na úkor delší životnosti a vyšší kvality se projevuje i při nákupu výpočetní techniky. Plastové notebooky vyrobené z méně kvalitních komponentů se staly rychlým řešením okamžité potřeby vlastnit výpočetní techniku. Avšak zatímco "plasťáky" krátce po skončení zákonné záruky nejednou vypovídá službu a končí na skládkách, jeho alternativa v podobě renovovaného prémiového modelu slouží ke spokojenosti svých majitelů během dlouhého období několika let. I po ukončení záruční doby. Prémiové notebooky, většinou používané krátký čas v korporátním prostředí, tak nemusí končit na smetišti. Jako plně funkční, kvalitní modely dokážou projít renovačním procesem a sloužit tak i nadále. Precizní zrenovované počítače byznys kategorie tak znamenají racionální a zejména ekologické rozhodnutí při nákupu výpočetní techniky, jejíž poměr ceny a výkonu se stává bezkonkurenčním.

Důkazem jsou zejména pokrokové západní trhy, na kterých si lidé při nákupním rozhodování uvědomují benefity renovované techniky v porovnání s novou, méně kvalitní. Takovou, která je navíc vyrobena z levných materiálů, plasty nevyjímaje. Zatímco na vyspělých trzích tvoří prémiová renovovaná technika i 20 % celkových prodaných kusů výpočetní techniky, u nás toto číslo dosahuje v průměru jen 5 %.

Vysokou úrovní renovace se však můžeme pochlubit i my, Techsaveři. Jako lídři na trhu již více než 17 let zdokonalujeme proces renovace na stále vyšší úroveň. Těší nás, že jsme o kvalitě a benefitech renovované techniky dosud přesvědčili už téměř 3000 partnerů v 7 evropských zemích. Přesvědč se o výhodách renovovaných notebooků i ty. Přispěješ tak k lepšímu světu, ve kterém výpočetní technika business třídy nahradí nekvalitní rychloobrátkové produkty. Zároveň si dopřeješ notebook špičkové třídy, a to za bezkonkurenční cenu v porovnání s novým "plasťákem"..


Zdroje :

www.minzp.sk

www.greelane.com

www.mariuspedersen.sk

https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/SS/directdoc.aspx?filename=q%3A%2FG%2FTBTN17%2FCHN1211.pdf&Open=True

https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/FE_Browse/FE_B_009.aspx?TopLevel=8318#/

https://www.dakotavalleyrecycling.org/other-residential-recycling/330-how-a-materials-recovery-facilities-works

https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/2020/09/11/897692090/how-big-oil-misled-the-public-into-believing-plastic-would-be-recycled

https://bottledwater.org/rpet-facts/

https://www.ft.com/content/360e2524-d71a-11e8-a854-33d6f82e62f8

https://www.businessinsider.com/plastic-eating-super-enzyme-recycles-plastic-bottles-2020-10

1