01.06.2021

Těžba, konzum a elektroodpad jako hrozba 21.století #2

Telefony či tablety s rozbitým displejem, nefunkční kalkulačka a zastaralý počítač. Kolik takových kousků ukrývají zásuvky vaší komody? A co se s nimi děje, pokud na ně při velkém úklidu narazíte?

Vyřazené elektrospotřebiče nejednou končí při kontejnerech na komunální odpad či na nelegálních skládkách. Elektronika je však směsí vzácných materiálů, toxických těžkých kovů, plastů a nebezpečných chemikálií. Proto by se s vyřazenou technikou mělo zacházet s respektem, recyklovat, co se jen dá a zajistit, aby se toxické a nebezpečné látky nedostaly do životního prostředí. Prodejci elektrických či elektronických zařízení v EU musí podle zákona zákazníkům při nákupu nabídnout způsob, jak zlikvidovat své staré zařízení. Týká se to nákupu nové verze stejného produktu. Využíváte tuto možnost, nebo se vyřazené elektroniky zbavujete "po svém"?

Nízká recyklace a vysoký dopad na životní prostředí

V celosvětovém měřítku se za rok 2019 vyprodukovalo až 53,6 milionu tun odpadu. Jen Spojené státy ho přitom vyprodukovali na úrovni zhruba 6,9 milionu, což je ekvivalent hmotnosti devatenácti budov typu Empire State Building. Podle odhadů by se mělo do roku 2030 toto nepříliš optimistické globální číslo zvýšit o dalších 40%, a to až na 74,7 milionu tun ročně.

Z celkové produkce odpadu se však zrecyklovalo jen 15%. Zbytek, včetně množství toxických látek, se ocitl v běžném komunálním odpadu. A tak se arsen, kadmium, olovo, berílium a další nebezpečné látky z elektroodpadu dostali na pole, do řek či jezer, ale i na exportní kontejner nejčastěji směřující do Číny, Indie a Afriky. Tyto látky přitom neničí jen vegetaci, ale i náš organismus.

Elektroodpad ze starých smartphonů však kromě množství nebezpečných látek obsahuje také vzácné kovy jako jsou zlato, železo, olovo či měď. Jejich hodnota se v roce 2019 odhadovala na 57 miliard dolarů. Recyklovat se však podařilo jen asi 18% z ní.

Omezení recyklace

Následky doby elektronické se rozhodlo efektivním a odpovědným způsobem eliminovat i několik společností. Kanadská skupina GEEP nebo belgický Umicore tak ve svých závodech rozebírají elektroniku získanou od spotřebitelů, firem a výrobců a testují její funkčnost. Následně ji separují a posouvají na výrobu nových produktů. Zpracovávají tak zhruba 5% recyklovaného elektroodpadu v USA. Přestože jsou na tomto procesu ziskoví, i nadále vidí dostatečně velký prostor pro další růst.

Ne každý komponent v smartphonu je však recyklovatelný. Lithiové baterie musí projít speciálním recyklačním procesem, při kterém hrozí riziko vzniku požáru. Ještě náročnější je recyklace magnetů či vzácných látek typu neodymium, který se používá v mikrofonech telefonů. zácných látek typu neodymium, který se používá v mikrofonech telefonů. Ty při zpracování vyžadují různé chemikálie či kyseliny na své oddělení se od jiných látek. Dochází tak k produkci téměř 1,6 milionu galonů odpadních plynů a kyseliny chlorovodíkové. A to ještě nemluvíme o množství kyseliny, která se dostává do řek či odpadních systémů. Odhady se v tomto směru pohybují na úrovni 53 tisíc galonů na tunu. Jen pro zajímavost - při výrobě iPhone 12 se použilo až 100% recyklovaných vzácných materiálů a magnetů.

Raději opravit než ihned vyměnit

O potřebě opravy a podpory opraven všeho druhu jsou přesvědčeny i několik komunity či organizace. Jednou z nich je sdružení Right to repair, které věří, že by výrobky měly vydržet co nejdéle a v případě poškození by měly dát opravit. Právo na opravu by tedy mělo garantovat možnost dát si opravit prasklý displej či slabou baterii bez nutnosti okamžité výměny za nový smartphone.

Současná legislativa navíc upozorňuje na to, že každý výrobce má povinnost vyrobit výrobek s vyměnitelnými díly. Vždyť přece ani kola auta, které kupujete, nemohou být výrobcem napevno namontované a v případě opotřebení by byla jedinou možností koupě nového auta. I proto se v EU již v tomto roce začne uplatňovat norma týkající se práva spotřebitele na opravu. Podle ní budou muset firmy nejenže vyrábět přístroje s delší životností, ale také zajistit dostupnost náhradních dílů pro své výrobky. A to až po dobu deseti let. Pro nás, techsaverov, to nebude znamenat žádný problém, protože my už nyní garantujeme tuto dostupnost v trvání pěti let.

A co tak opravit si to ve vlastní režii? I na toto existuje řešení v podobě online návodů na opravu. Příkladem je stránka iFixit. Ta lidi vybízí k samostatnosti a podporuje je v tom, aby se nebáli vzít do rukou šroubovák a zkažený přístroj si zkusili podle jejich návodu sami opravit. Ne každý výrobce je však tomu rád. Samotní majitelé takových webů jsou nejednou konfrontováni s požadavkem výrobců, aby informace o opravě svého produktu stáhli ze svého webu.

Renovace jako odpověď na celosvětový problém elektroodpadu

Používané notebooky, počítače, ale také tiskárny a monitory nemusí skončit na smetišti, pokud se dostanou do správných rukou. Precizní zrenovovaná technika byznys kategorie znamená racionální, ekologické rozhodnutí při nákupu výpočetní techniky, jejíž poměr ceny a výkonu se stává bezkonkurenčním. Vysokou úrovní renovace, jejíž proces lety neustále vyladit, se můžeme pochlubit i my, techsaveri. A právě ta nás spolu s poskytovanými službami odlišuje od konkurence a lidem dokazuje, že renovovaná technika není žádný second-hand. Renovované produkty si postupně získávají stále větší popularitu. Důkazem jsou zejména vyspělé západní trhy, na kterých si lidé při nákupním rozhodování uvědomují benefity prémiové renovované techniky v porovnání s novou, ale méně kvalitní výpočetní technikou. Přesvědč se o její výhodách i ty a přispěj tak k lepšímu světu, ve kterém renovovaná výpočetní technika business třídy nahradí nekvalitní rychloobrátkové produkty.


https://www.mojandroid.sk/najvacsi-vyrobcovia-2019/

https://www.nsenergybusiness.com/projects/mountain-pass-rare-earth-mine/#

http://www.responsiblebusiness.org/code-of-conduct/

https://touchit.sk/smartfony-su-plne-vzacnych-kovov-kedy-sa-nam-minu/84511

1